Záchovná stomatologie

Vstupní vyšetření (konzultace)

Při první návštěvě absolvuje každý pacient komplexní vstupní vyšetření s konzultací a stanovením léčebného plánu. Komplexní vstupní vyšetření zahrnuje tyto úkony:

Součástí konzultace je také:

V případě potřeby fotodokumentace

Preventivní prohlídky
(rentgenologické vyšetření)

Prevence je bez nadsázky jeden z nejdůležitějších pilířů moderní stomatologie. Toto si uvědomujeme a proto je naším cílem pacient, který o své orální zdraví dbá a chodí pravidelně na preventivní prohlídku, na které lze (díky rentgenologickému vyšetření) včas odhalit počínající zubní kaz či onemocnění parodontu (závěsného aparátu a měkkých tkání přilehlých k zubům). Řešení problému, který je takto odhalen již v jeho počátku, je pak mnohem snadnější, méně invazivní a v neposlední řadě levnější.

Obsahem preventivní prohlídky je: 

1x za 2 roky zhotovení OPG (orthopantomogram) – veliký snímek obou čelistí

Dentální hygiena

Základní formou prevence zubního kazu a onemocnění dásní jsou pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře a kvalitně prováděná domácí i profesionální ústní hygiena.

Dentální hygiena zahrnuje: 

Hygienistka Vám také může nabídnout i pískování zubů (airflow), bělení či lokální fluoridaci zubů.

Ošetření kazů (výplně)

Výplní ošetřujeme kariezní defekty zubů menšího rozsahu. Nejčastější výplňové materiály jsou kompozitní pryskyřice, amalgám a skloionomerní cement.

1. Fotokompozitní výplň (bílá výplň)
Výhody:

Nevýhody:

V naší ordinaci používáme špičkové kompozitní materiály Inspiro, Tetric EvoCeram

2. Amalgámová výplň
Výhody:

Nevýhody:

Používáme kapslovaný amalgám Permit s vysokým obsahem stříbra. Tento typ amalgámu s přesným poměrem jednotlivých komponent se vyznačuje větší mechanickou odolností, menší korozí, lepší leštitelností a tvarovou stálostí. Druhým typem amalgámu je konvenční (ručně míchaný) amalgám s nepřesným poměrem rtuti a kovového prášku, který má následující nevýhody: uvolňování par rtuti při zpracování, riziko vzniku spáry u výplně, menší mechanická odolnost, praskliny, merkuroskopická expanze (nabobtnávání), větší koroze. Konvenční amalgám proto nepoužíváme. 

3. Výplň ze skloinomerního cementu
Jedná se o bílou výplň, která však nedosahuje estetiky kompozitní výplně. Nejčastěji se používá jako dlouhodobě provizorní výplň a jako výplň do dětských zubů
Výhody:

Nevýhody:

Bělení zubů

Pro dokonalý úsměv jsou zcela zásadní krásné a bílé zuby. Pokud nejste s barvou vašich zubů spokojeni, je většinou možné zuby vybělit.

Bělení zubů je nutné konzultovat se zubním lékařem. Bělení je vhodné pro pacienty, kteří mají zdravé dásně a ošetřené zubní kazy. Pokud má pacient na předních zubech rozsáhlejší výplně či korunky, musí si uvědomit, že se vybělí pouze zuby, nikoliv výplně či korunky. Někdy je proto nutné po bělení zubů stávající výplně vyměnit za nové, barevně vyhovující.

Před bělením musí pacient navštívit dentální hygienistku, která mu odstraní zubní kámen, zbaví zuby pigmentací (pomocí airflow – pískování) a vyleští je.

Výsledek bělení vydrží obvykle dva roky. Bělení je možné opakovat. V případě zhotovení nosičů pro domácí bělení, stačí dokoupit pouze bělící gely. 

Existují 2 metody bělení zubů.

1. Ordinační bělení
Provádí dentální hygienistka či zubní lékař v ordinaci během jedné návštěvy.

2. Domácí bělení
Na základě otisků v ordinaci je zhotoven speciální nosič, do kterého pacient doma nanáší bělící gel. Bělící proces trvá cca 10 dní.

     Denticio vaše stomatologická klinika